Categories Menu

Tanec nevděčnic, Dido a Aeneas, Ostrava (Národní divadlo moravskoslezské)

Ostrava, Divadlo „12“
Premiéra 9.2.2023, 19:00 
Reprízy: 
22.2.2023
6.3.2023
29.5.2023
31.5.2023

Hudební nastudování Jiří Habart
Režie Jiří Nekvasil

Již čtvrtá spolupráce v rámci projektu OAO přinese tentokrát v jednom večeru dvě výjimečná díla z raných období existence opery. Večer započneme v Divadle „12“ Monteverdiho Tancem nevděčnic zkomponovaným pro svatbu syna vévody z Mantovy. Z chmurného antického námětu, jehož děj se odehrává před bránou podsvětí, skladatel paradoxně vytvořil dílo stojící na rozhraní baletu a opery. Posléze bylo publikováno v jeho Osmé knize madrigalů.

O přestávce se přesuneme do slavnostního sálu Divadla Jiřího Myrona, kde uvedeme druhý titul večera. Dido a Aeneas je nejslavnější operou nejen Henryho Purcella, ale i anglického barokního repertoáru obecně. Skladatel dílo zkomponoval pro dívčí školu, což podmínilo i jeho výsledný komorní tvar. Námětem je tragický příběh lásky královny Kartága Didony a Aenea, trojského prince a bájeslovného zakladatele římského národa. Oba tituly se na naší scéně představí poprvé.

Program večera:

18.15 hodin – dramaturgický úvod k inscenacím v kavárně Národní dům
19 hodin – začátek představení inscenace Tanec nevděčnic v Divadle „12“
19.50 hodin – přestávka – přesun do kavárny Národní dům
20.30 hodin – začátek představení opery Dido a Aeneas v kavárně Národní dům, poté bude následovat společný přesun do slavnostního sálu Táni Hodanové
21.30 hodin – konec představení

Délka představení:
2 hodiny a 30 minut (včetně jedné přestávky)